Урочисте відкриття меморіальної дошки учасниками визвольних змагань 40-50-х рр

Дата: 20.10.2017 09:41

Погожий з прохолодою осінній день 13 жовтня. У Васильківцях свято біля школи – урочисте відкриття меморіальної дошки учасниками визвольних змагань 40-50-х рр. минулого століття. На подвір’ї людно: учні школи, їх батьки, вчителі, родини загиблих за українську державність, представники органів місцевого самоврядування. Організатори приурочили свято до Дня захисника Вітчизни, що нерозривно пов’язано з християнським святом Покрови, українським козацтвом, як військовою силою народу, створенням УПА та українськими військовиками взагалі.

Урочини відкрила директор школи Марчишак Л.Г., яка наголосила, що урочистість присвячена 75-річчю утворення Української Повстанської Армії. Вона подякувала місцевій владі в особі голови ОТГ п. Гайдашу А.В. за левову частку коштів на виготовлення мармурового пам’ятного знаку в розмірі 27,6 тис.грн та гендиректору СФНВГ «Коваль» Ковалю В.М., що надав допомогу в розмірі 5 тис.грн. на цей проект. Також розповіла про організаційну роботу, яка була проведена для цього. Потім учні школи виступили перед учасниками з літературно-музичною композицією, присвяченою святу захисника Вітчизни,  тісно пов’язавши її з історією козацтва, Січових Стрільців, українського повстанського руху, з теперішньою війною на Сході України. Право відкрити меморіальний знак було надане правнучці найвідомішого на теренах краю організатора українського визвольного руху М.Оренчука, вчительці Васильковецької школи М.В.Паранюк та голові Васильковецької ОТГ А.В.Гайдашу.

Мармурова плита у вигляді розгорнутої книги – це пам’ятний знак, сторінка якого присвячена М.Оренчуку, легендарному провіднику ОУН-УПА. Цього дня біля стін школи звучала його пісня «Встань, Кобзарю, сину музи» та вірш «Дружині», який прочитала його правнучка М.В.Паранюк.

Друга сторінка книги – це списки членів ОУН, що загинули у застінках НКВС у 1940-41 рр. бійці УПА, що впали у боях або були знищені «червоними» катами у 40-50-х роках та прізвища політв’язнів і репресованих. Пам’ятний знак біля Васильковецької школи освятили священики місцевих храмів о.Йосип та о.Микола. Вони ж і виголосили промову на честь цієї події. З коротким словом до  присутніх звернувся місцевий краєзнавець М.Кучмій, автор історичних нарисів «На зламі віків» та «Легендарний провідник».

На завершення, біля пам’ятного знаку, відбулося дійство посвяти нових членів «Соколу» та прийняття молодших школярів до лав козачат. Було заявлено, що подібні церемонії стануть наглядним прикладом єдності і наступності життя юних з боротьбою їх дідів і прадідів.

Прокоментував подію М.В.Кучмій, колишній вчитель історії, житель Васильковець: «На мій погляд, подія довгоочікувана, бо ще з початку 90-х жителі села прагнули якось увіковічнити пам’ять про повстанців і особливо М.Оренчука. Як наслідок – символічна могила на кладовищі. Але це лише символіка. І, нарешті, його портрет зміг подивитися у цей світ з мармурової плити. Він фактично є символом повстанського руху у нашому краї. Син селянина, самоук, регент церковних хорів у Васильківцях та Старому Нижбірку, режисер аматорського театру у селі, повстанський поет-пісняр, один із засновників «Соколу» та осередків ОУН в районі, бранець Берези-Карнаузької, організатор підпільних груп і боївок УПА, районний і на районний провідник з пропаганди – ось перелік того, чому йому відведена ціла сторінка цього меморіального знаку. Це заслужено і це надзвичайно правильно. У мене є лише зауваження до списків, в яких не враховано чисто історичний підхід. Адже у книзі копичинчанина, відомого дослідника повстанського руху Б.Савки «Забути не маємо права» є окремий мартиролог зі списками загиблих васильківчан, а це – 74 бійці УПА та членів ОУН, найбільше з усіх населених пунктів району. За моїми дослідженнями їх налічувалося 80. Ще 50 чоловік були заарештовані як учасники і симпатики УПА. Ще декілька десятків заарештовані і відбували покарання в тюрмах як «пособники бандитов». На мою думку, ті що загинули, мали бути в окремому списку, всі інші – в другому, як політизовані і репресовані. Цю мішанину можна виправити лише одним чином: вибивши на мармуровій плиті роки життя. Це буде історично справедливо. Ще на цвинтарі є недоглянуті та забуті могили бійців УПА. Та попри це, те що вже зроблено, є дуже важливим і дорогим, на мою думку, всім васильківчанам, бо не робить той помилок, хто взагалі нічого не робить. Тому: «Слава Україні!»