Гусятинський район, Тернопільська область

Реформа у системі охорони здоров'я

Усе нове від влади, а тим паче нові реформи, українці нині сприймають з пересторогою, бо мають на те підстави: більшість новацій до жодного поліпшення наразі не привели.

Коли ж йдеться про реформу в системі охорони здоров’я, де кожна необережна та необдумана дія безпосередньо стосується питання життя чи смерті, то від очікуваних змін стає особливо тривожно. Проте у МОЗ  запевняють, що усі зміни українцям тільки на благо, зауважуючи при цьому, що проведення медичної реформи буде непростим.

Щодо реформи первинної допомоги, то з 1 січня усі сімейні лікарі, а також терапевти та педіатри працюють над списками своїх пацієнтів: скільки з них виїхали за кордон, скільки залишилися в зоні обслуговування… З 1 березня плануємо розпочати електронний реєстр пацієнтів. Є так звані “червоний” та “зелений” реєстри пацієнтів. “Червоний” – це власне той сімейний журнал, що наразі є в лікарів, а “зелений” – кінцевий продукт: список тих пацієнтів, які укладають з сімейним лікарем декларації про те, що пацієнт хоче, щоб саме цей конкретний лікар надавав йому допомогу на первинному рівні.

З 1 липня змінюється система фінансування. Досі у нас були чотири варіанти фінансування системи охорони здоров’я — громади, районні ради та адміністрації, обласний бюджет і міський бюджет. З 1 липня на рівні МОЗ запрацює Національна служба здоров’я та її регіональні представництва на місцях, що будуть виконувати функцію національної страхової компанії. Як це виглядатиме? Скажімо, до лікаря прийшов пацієнт, попередньо уклавши з ним угоду. Пролікував, наприклад, пневмонію. Лікар це фіксує в електронному реєстрі. Національна служба здоров’я отримує кошти, проплачує лікарю за надання медичних послуг, і лікар відповідно від цього отримує заробітну плату. Схема така: чим більше лікар пролікував, обстежив, провів профілактичне обстеження — тим вища у нього буде зарплата.

9 березня працівник Васильковецької амбулаторії загальної практики сімейної медицини А. Коруна проводив електронний реєстр жителів села. Заступник голови з гуманітарних питань В. Слободян провів бесіду та цікавився станом медицини та проблемами які потребують розгляду та вирішенню.