Андрію Володимировичу, вже минув рік як Ви очолили Васильковецьку громаду. Як можете його охарактеризувати?

Васильковецька громада утворена 5 вересня 2015 року. До її складу увійшло шість сільських рад, які представляли села Васильківці, Чабарівка, Крогулець, Нижбірок, Старий Нижбірок та Целіїв. Загальна кількість населення станом на день об’єднання становила 6635 осіб.

26 жовтня пройшли перші вибори голови громади та депутатського корпусу, а офіційне представлення відбулося 26 листопада 2016 року.

У квітні 2016 року у громаді пройшли перші вибори старост, яким їхні громади довірили представляти інтереси у новоствореному об’єднанні.

На сьогоднішній день Васильковецька громада діє як самостійний суб’єкт органу місцевого самоврядування, має затверджену символіку, а саме прапор та великий і малий герб. У грудні 2015 року громада стала повноцінним членом Асоціації міст України, тісно співпрацює з Офісом реформ у Тернопільській області та іншими загальнодержавними інституціями, які здійснюють свою діяльність у сфері децентралізації.

У своїй діяльності сільська рада охоплює всі сфери життєдіяльності громади, такі як: освіта, охорона здоров’я, культура та спорт, бібліотечна справа, соціальна сфера (турбота про соціально незахищені верстви населення, одиноких та перестарілих людей, інвалідів, дітей сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування), підприємництво та інфраструктуру.

Рік, який минув, був дуже неоднозначний. З однієї сторони багато вже зроблено, а з іншої, існує ще багато планів, які зіштовхуються з різними перепонами на шляху їх реалізації. Але завдяки наполегливій праці працівників громади, допомозі меценатів та державних органів є впевненість в тому, що всі ці напрацювання будуть реалізовані на благо жителів громади.

 

Чи відчуваєте підтримку та розуміння жителів ОТГ, керівництва району, області та держави в цілому?

Головна мета реформи децентралізації створення оптимальних умов для праці та проживання жителів громади, які розуміють, що тільки спільними зусиллями можна досягнути бажаних результатів, та покращити свій добробут. В своїй діяльності громада відчуває підтримку як жителів громади  так і органів держаного управління. Зокрема відчутною є підтримка розвитку Васильковецької громади, як і напрямку децентралізації в цілому, з боку Тернопільської обласної державної адміністрації, та зокрема її очільника Степана Барни.

Значну роль у підтримці розвитку громад надає держава, через надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад. Наша громада в цьому році отримала субвенції на суму 4,765 млн. грн., що дозволило громаді втілити в життя 7 інфраструктурних проектів. Також згідно Постанови КМУ №395 від 24.06.2016 року «Деякі питання надання у 2016 році субвенції з державного 
бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально - економічного розвитку окремих територій» на розвиток громади було спрямовано 300 тис.грн. Ці кошти громада отримала за сприяння народного депутата України Люшняка М.В.

Також громада відчуває підтримку з боку Гусятинської районної державної адміністрації та Гусятинської районної ради, які виділили з районного бюджету 100 тис.грн. для ремонту дороги у с.Крогулець та 88 тис.грн. для проведення заміни вікон у ЗОШ с.Чабарівка.

Відчутною є також допомога Агрохолдингу «Мрія», які завжди долучаються до ініціатив громади надаючи як фінансову так і матеріальну підтримку.

Особливу подяку сьогодні хотів би висловити керівнику СФНВГ «Коваль» Ковалю Володимиру Михайловичу, який ніколи не стоїть осторонь питань та проблем, з якими до нього звертається громада. Його всебічна підтримка та допомога дозволяє нам з упевненістю дивитись в майбутнє та мати впевненість в неодмінному досягненні всіх запланованих справ та ідей, які сприятимуть розвитку нашої громади.

 

Які здобутки можуть охарактеризувати доцільність створення ОТГ?

Оскільки згідно з основними умовами децентралізації громади прирівнювались  за статусом до міст обласного значення (створення прямих міжбюджетних відносин з державним бюджетом), першочергове завдання громади полягало в налагодженні роботи з усіма відділами та підрозділами обласної державної адміністрації для забезпечення ефективного її функціонування.

За рік спільними зусиллями громади, органів державного управління та меценатів в життя втілено чимало проектів та інших робіт, які покращили соціально-побутові умови жителів та інфраструктуру ОТГ.

Одним із основних чинників фінансової допомоги об’єднаним територіальним громадам з боку держави є виділення коштів інфраструктурної субвенції для розвитку ОТГ. Як вже було сказано, Васильковецька громада отримала даної субвенції на суму 4,765 млн.грн., за рахунок яких було втілено 7 інфраструктурних проектів. Зокрема проведено капітальні ремонти вулиць у Крогульцях (1328 тис.грн.) (фото 1) та Целієві (868 тис.грн.), побудовано дві паливні на тверде паливо у ЗОШ сіл Чабарівка (485 тис.грн.) (фото 2) та Старий Нижбірок (568 тис.грн.), проведено частково ремонт фасаду школи у с. Нижбірок (фото 3) із заміною вікон та дверей на металопластикові на суму 596 тис.грн. за рахунок інфраструктурної субвенції та 75 тис.грн. субвенції на розвиток окремих територій, проведено капітальне будівництво розвідувально-експлуатаційної свердловини для забезпечення водопостачання у ЗОШ та дитячому садку с.Целіїв (фото 4) на суму 251 тис.грн. (сума співфінансування проекту за рахунок інфраструктурної субвенції становить 26 тис.грн., за рахунок субвенції на розвиток окремих територій 75 тис.грн., фінансова допомога від Агрохолдингу «Мрія» на суму 110 тис.грн., власні кошти сільської ради 40 тис.грн.), а також проводиться будівництво центрального водогону у селі Васильківці на суму 893 тис.грн. за рахунок інфраструктурної субвенції та 240 тис.грн. профінансовано за рахунок сільської ради.

Також субвенцію на розвиток окремих територій спрямовано на заміну вікон на металопластикові у Чабаровецькій ЗОШ (75 тис.грн.) та у Старонижбірківському будинку культури (40 тис.грн.) і дитячому садку (35 тис.грн.).

Одним із досягнень громади є створення у липні 2016 року відділу освіти та передача їм всіх майнових та управлінських прав, що провадження своєї діяльності. 26 липня 2016 року рішенням сесії Гусятинської районної ради №104 Васильковецькій сільській раді було передано у власність із відділу освіти Гусятинської РДА шкільний автобус, який знаходився у користуванні Васильковецької ЗОШ згідно договору оренди, що дало можливість громаді самостійно організовувати централізований підвіз учнів до шкіл. На обслуговування автобуса було перераховано 78,7 тис.грн.

 

Чи здійснювала сільська рада фінансування інших програм окрім державних субвенцій?

Окрім фінансування за рахунок субвенцій сільська рада значну частину програм профінансувала за рахунок власних коштів та спонсорської допомоги.

Однією з найважливіших програм є надання матеріальних допомог категоріям громадян, які їх потребують, а також виплата допомог учасникам АТО. На ці потреби в поточному році витрачено 101,5 тис.грн.

На проведення благоустрою населених пунктів витрачено 72,3 тис.грн., а на закупівлю щебеню для ремонту сільських доріг 230 тис.грн. У с.Васильківці проведено освітлення біля символічної могили січових стрільців на суму 22 тис.грн. Також проведено ремонтні роботи та благоустрій символічних могил у Крогульцях, Нижбірку та Старому Нижбірку на загальну суму 11,5 тис.грн. У селі Чабарівка проведено благоустрій та упорядковано огорожу біля костелу на суму 5,5 тис.грн. На утримання робітників про проведенню благоустрою в кожному селі громади профінансовано 33,4 тис грн.  

Профінансовано ремонтні роботи в ЗОШ громади на суму 41,4 тис.грн., у дитячих садках на суму 22,6 тис.грн. Окрім того, у ЗОШ с.Васильківці проведено капітальний ремонт класної кімнати на суму 68 тис.грн. У ЗОШ с.Чабарівка для ремонту даху виділено 100 тис.грн. У ЗОШ с.Целіїв проведено капітальний ремонт спортивного залу на суму понад 10 тис.грн. (фото 5). Для потреб шкіл закуплено підручників на суму понад 50 тис.грн. У ЗОШ с.Крогулець проведено заходи з очищення криниці вартістю 3,5 тис.грн. У дитячому садку с.Крогулець проведено трьохфазну електролінію вартістю 21 тис.грн. та закуплено електроплиту на суму 12,7 тис.грн. У дитячому садку та приміщені сільської ради с.Нижбірок встановлено металопластикові вікна та двері на загальну суму 13,2 тис.грн. Придбано та встановлено дитячі майданчики у с.Чабарівка на суму 65 тис.грн., та с.Крогулець на суму 55 тис.грн. та проведено капітальний ремонт дитячих майданчиків у дитячому садку с.Васильківці на суму 9,2 тис.грн.

На харчування дітей 1-4 класів та пільгових категорій старших класів сільською радою було виділено 224,7 тис.грн. в розрахунку 5 грн. на одну дитину в день.

На ремонти приміщень ФАПів та амбулаторій і на поточні потреби витрачено 47,1 тис.грн., в т.ч. на ремонт ФАПу у с.Крогулець витрачено 10 тис.грн., в амбулаторії с.Нижбірок проведено заміну вікон на суму 9,4 тис.грн., закуплено медикаментів на суму 10,5 тис.грн. Придбано прилади для вимірювання аналізів у амбулаторії сіл Васильківці та Старий Нижбірок на загальну суму 48 тис.грн.

Заходи культурної та спортивно-масової роботи профінансовано на 26 тис.грн. На ремонтні роботи будинків культури, заміну вікон та дверей витрачено 54,1 тис.грн., в т. ч. заміна дверей у с.Чабарівка 21,6 тис.грн., ремонт адмінкабінету у с.Нижбірок 2,5 тис.грн., проведення стяжки БК у селі Нижбірок 15,6 тис.грн., з яких 10,6 тис.грн. за рахунок коштів Агрохолдингу «Мрія», ремонт актового залу клубу в с.Целіїв 12 тис.грн. Придбання мікрофонів для с.Чабарівка профінансовано на 4.4 тис.грн.

На встановлення вуличного освітлення виділено у с.Целіїв 8,4 тис.грн. та с Крогулець 14.8 тис.грн. За вуличне освітлення в селах громади оплачено 87,2 тис.грн. Також організовано централізований вивіз сміття у всіх селах окрім с.Крогулець.

 

Як би Ви охарактеризували культурне та спортивне життя громади?

Одним з найважливіших аспектів розвитку громади є національно-патріотичне, культурно-духовне та спортивно-масове життя. Адже саме через ці аспекти, ми можемо побудувати міцне суспільство, яке виховане на засадах моралі, духовності та патріотизму.

Громадою проводяться різні заходи щодо забезпечення в її жителів потреб культурного розвитку. Зокрема у с.Васильківці було проведено святкові  концерти приурочені до Дня Злуки, Шевченківським дням, Дню Матері, Дню Конституції, святковий родинний концерт, до Дня Незалежності України, Дню Вчителя, також проведено творчий вечір автора пісень І. Кушніра. У Старому Нижбірку та Нижбірку проведено святкові концерти приурочені Дню Матері, Дню Конституції, Дні села приурочені 25-ій річниці Дня Незалежності.  У Крогульцях проведено літературно – мистецький захід, присвячений Т.Г. Шевченку, святкові концерти приурочені Дню Злуки, до Дня Жінки, до Дня Матері, Дню Конституції, 25-ій річниці Дня Незалежності. У жовтні проведено День села приурочений Покрові Богородиці,  Дню українського козацтва та 70-ій річниці з дня утворення УПА. В Целієві проведено До дня Небесної сотні та святковий концерт приурочений до Дня Злуки, літературно - музичний конкурс приурочений дням Т.Г. Шевченка,  День села приурочений 25-ій річниці Дня Незалежності, літературний вечір приурочений до Дня УПА. У Чабарівці проведено свято колядок і віншувань, вечір до Дня Святого Валентина, літературно – мистецький вечір до річниці приуроченій до Дня народження Т.Г. Шевченка, святкові концерти, приурочені дню Матері, Дню Конституції, 25-ій річниці Дня Незалежності, Дня захисника Вітчизни.

Активну участь села громади брали і в спортивному житті району. Чотири села, а саме: Васильківці, Чабарівка, Старий Нижбірок та Нижбірок були представлені в чемпіонаті району з футболу, а команда «Поділля» с.Васильківці здобула ІІ-ге місце в чемпіонаті, була фіналістом кубку району та стала володарем кубку району з футболу «Золота осінь - 2016». Команда «Колос» Старий Нижбірок стала переможцем обласних сільських спортивних ігор Тернопільщини та здобули І-ше місце в турнірі з міні-футболу «Краще спортивне село». Участь у сільських спортивних іграх Гусятинщини брали участь всі села. Значну підтримку при фінансуванні участі команд в спортивних змаганнях надав Агрохолдинг «Мрія» на суму 18,5 тис.грн. та СФНВГ «Коваль»

 

Чи знаходите взаємопорозуміння депутатського корпусу?

Депутатський корпус обирався на перших виборах пропорційно до кількості жителів кожного населеного пункту, який увійшов в громаду. Звісно депутати, яким жителі їх населених пунктів довірили право представляти їх інтереси у об’єднаній громаді прагнуть якомога більше зробити для своїх сіл та своїх виборців, але в питаннях, що стосуються життєдіяльності громади, створення її інститутів та їх функціонування з розумінням відгукуються на