Фото без описуЧинним законодавством в галузі пенсійного забезпечення передбачено відмінності у призначенні (перерахунку) пенсій в залежності від факту роботи одержувача пенсійних виплат.

Так, статтею 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон №1058) передбачено, що працюючим пенсіонерам не проводяться перерахунки у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму, а також у зв’язку зі зміною розміру мінімальної заробітної плати.

Від розміру мінімальної заробітної плати залежить мінімальний розмір пенсії для непрацюючих осіб, які досягли 65-ти років та мають достатній страховий стаж – 30 років жінки та 35 років чоловіки, і визначається як 40 відсотків від мінімальної зарплати. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році” (далі – Постанова №185) з 01 березня 2024 року, якщо розмір пенсії для цієї категорії пенсіонерів не досягає 3 370 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Для працюючих пенсіонерів доплата за понаднормативний стаж при збільшенні прожиткового мінімуму перераховуються лише після звільнення з роботи.

Окрім того, відповідно до Постанови №185 з 01 березня 2024 року непрацюючим особам, розмір пенсійних виплат яких з урахуванням усіх передбачених законодавством надбавок та підвищень, додаткових пенсій, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 2 725 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Слід зазначити, що особам, які отримують пенсію і працюють/провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, щомісячна доплата до пенсії встановлюється з дати, наступної за датою звільнення з роботи/припинення діяльності, пов’язаної з отриманням доходу.

Законодавством передбачено також встановлення непрацюючим одержувачам пенсій надбавок на утримання непрацездатних членів сім’ї (неповнолітніх дітей до сповнення 18 років).

Частиною 2 статті 16 Закону №1058 визначено, що застраховані особи зобов’язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про:

  • зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообовязкового державного соціального страхування;
  • виїзд за межі держави;
  • про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи – протягом десяти днів з моменту їх виникнення.

Так, згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058 у разі працевлаштування після призначення пенсії особа повідомляє орган, що призначає пенсію, про дату працевлаштування, вид зайнятості (укладення трудового договору, цивільно-правового договору, реєстрація як фізичної особи-підприємця, провадження незалежної професійної діяльності) шляхом подання відповідної заяви.

При цьому слід надати документи, що засвідчують відповідні відомості (у тому числі трудову книжку із записом про працевлаштування та/або цивільно-правовий договір).

У разі звільнення пенсіонер повідомляє орган, що призначає пенсію, про дату звільнення також шляхом подання відповідної заяви.

Отож, для забезпечення виплати пенсій у належних розмірах, передбачених чинним законодавством, та з метою попередження переплат пенсійних виплат рекомендуємо одержувачам пенсій своєчасно повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про факт працевлаштування чи звільнення з роботи. Наголошуємо, що особа має право звернутися з відповідною заявою до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України, незалежно від місця проживання, або ж скористатися послугами вебпорталу Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/).

 

Головне управління

Пенсійного фонду України

в Тернопільській області

 

26.11.2024